Лоша вест за работниците – Mercedes ги намалува платите

ОБЈАВЕНО НА:

По одложувањео на низа проекти и намалување на дивидендите, коронавирусот го принуди Mercedes на уште еден непопуларен потег – намалување на платите.

Оваа вест ја потврди првиот човек на Daimler во чија сопственост е Mercedes, Ола Калениус. Тој за AutoNews Europe изјави дека компанијата мора да ги преземе овие чекори како би ја надимала успешно кризата.

Mercedes вториот квартал го заврши со загуба исто како и Volkswagen и BMW па оттука и овој непопуларен потег. Калениус не откри колкаво ќе биде намалување на платата и наведе дека дополнително ќе биде објавено.

Инаку во ноември минатата година Daimler најави дека ќе отпушти 10 илјади работници со што би се заштедиле 1,4 милијарди евра до 2022 година.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK