Кои се најскапите десет суперавтомобили (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Возилата кои се нарекуваат суперавтомобили се секогаш интересни за клиентите, а во моментов понудата е сè поголема. Оттаму е интересно да се види и каков е списокот на суперавтомобилите односно кои десет се на листата на најскапи.

Првиот модел е автомобилот од фотографијата Pagani Huayra Roadster чија вредност е 4,6 милиони долари, а го придвижува 6.0-литарски В12 мотор кој произведува 800 коњски сили и до „стотка“ доаѓа за помалку од три секунди.

Веднаш зад него се наоѓа Aston Martin Valkyrie. Како што е познато Cosworth работеше на мотор  за моделот Valkyrie и работи со 6.5-литарски V12 мотор кој произвдува 1000 коњски сили и има 740 Nm најголем вртежен момент. Чини околу 3,25 милиони долари.

Koenigsegg Jesko чини околу 4 милиони долари, а исто така се наоѓа на оваа листа. Другите возила можете да ги видите во видео снимката погоре.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK