GOODYEAR e избран за „Производител на годината за летни гуми“

ОБЈАВЕНО НА:

Германскиот магазин Auto Bild ја додели титулата производител на годината во областа на летните гуми на Goodyear. Како што се вели во објаснувањето, „новите модели на гуми Goodyear одушевуваат и со динамичните врвни перформанси и со издржливост ориентирана кон иднината“

Наградата следува по голем број неодамнешни победи на Goodyear во истата група списанија, вклучувајќи ги Eagle F1 Asymmetric 6, EfficientGrip 2 SUV и EfficientGrip Performance 2. Со оваа престижна награда, Goodyear доби дополнително признание за своите инженерски напори и технолошките достигнувања во серијата летни гуми кои покриваат различни делови на пазарот.

Патем, најновиот придонес во серијата летни гуми на Goodyear го даде Eagle F1 Asymmetric 6. Пневматикот со ултра високи перформанси (UHP), кој беше развиен за да ги исполни сите услови на патот. Комбинира перформанси на влажни и суви површини, ефикасност како и соодветност за употреба кај електрични автомобили.

Во последните две години, Goodyear исто така беше прогласен за производител на гуми за сите сезони на годината од страна на магазинот Auto Bild, со посебен фокус на гумата Vector 4Seasons Gen-3 .

Следете не и на:

24AUTO NETWORK