Flydubai повторно ќе лета директно од Дубаи до Скопје

ОБЈАВЕНО НА:

Flydubai најави враќање на линијата од Дубаи до Скопје следната година. Хибридниот превозник планира да ги обнови услугите меѓу двата града по три и пол години на 30 октомври 2023 година. Билетите се пуштени во продажба.

Операциите ќе се одржуваат двапати неделно, секој понеделник и четврток, со авионите Боинг 737-800. Промените во оваа многу рана фаза се многу веројатни, пишува www.exyuaviation.com.

Во текот на изминатите две години, Flydubai во неколку наврати ги закажуваше, а потоа ги откажа плановите за продолжување на работата на рутата. Летовите првично требаше да бидат обновени во октомври 2020 година, но беа преместени во март 2021 година, потоа во ноември истата година, пред да бидат преместени кон крајот на октомври 2022 година, што на крајот исто така не се оствари.

Авиокомпанијата виде можност за поврзување со бројни дестинации преку Дубаи. Во овој момент, Flydubai планира да реализира летови до Скопје од наменскиот нискобуџетен терминал 2 на Дубаи.

Скопскиот аеродром нема редовни летови до регионот на Персискиот залив од почетокот на Ковид-19, а и Катар ервејс ја прекина својата работа кон македонскиот главен град.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK