Toyota со нова компанија за електрични возила

ОБЈАВЕНО НА:

Јапонскиот магазин Nikkei пишува дека Toyota наскоро и официјално ќе го потврди отворањето на новата ќерка фирма која се занимава исклучиво со производство на електрични возила.

Новата компанија ќе ги користи знаењата на Toyota од оваа област, и сите расположливи ресурси. Целта е создавање на автомобил на електричен погон што треба да се појави до 2020 година. Јапонците сакаат овој автомобил да има автономија од 300 км. со едно полнење на батериите.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK