Skoda ги објави деталите за новиот Superb

ОБЈАВЕНО НА:

Skoda објави нови детали за новата генерација на својот предводник Superb, кој ќе ја одбележи светската премиера во ноември оваа година. Новата генерација на Skoda Superb, која ќе биде достапна во верзија и караван, ветува уште поголем внатрешен простор, удобност, безбедност и технологија, а ќе биде достапна и во верзија и во караван.

Чесите одат со традиционалниот дизајн наместо да одат на новиот модерен солиден дизајнерски јазик на Skoda. Новиот Superb ќе има димензии 4912 mm за стандардниот модел и 4902 mm за имотот. Во споредба со појдовниот модел, овие бројки претставуваат зголемување од 43 mm и 40 mm соодветно.

Интересно, двете варијанти ќе бидат потесни за 15 мм. до 1849 mm. Висината е зголемена за 12 мм. за подигнување на 1481 мм., додека за караван е зголемена за 5 мм. на 1482 мм. Меѓуоскиното растојание останува непроменето и изнесува 2841 мм..

Бидејќи Skoda треба да биде исклучително практична, следната генерација на Superb ќе нуди товарен волумен од 645 литри за обичната каросерија и 690 литри за целото возило. Овие бројки се соодветно 20 и 30 литри повеќе.

Skoda Superb 2023

Сосема очекувано, варијантата Combi нуди ист волумен зад задните седишта како и новиот Passat развиен од Skoda. За неколку милиметри е зголемен и просторот за главата за возачот и совозачот, како и за двајцата задни патници кои седат на надворешните седишта.

Што се однесува до моторите, сите ќе работат со седумстепен DSG, освен со plug-in хибрид, бидејќи електрифицираната варијанта ќе користи шестстепен DSG.

Почетниот Superb е со погон на предните тркала и благ хибриден 1.5 TSI со 148 КС. во верзијата со погон на четири тркала и AWD 261 КС. Највисокиот бензински мотор има намалена моќност во споредба со моделот од претходната генерација, веројатно затоа што мораше да се дотерува за да ги исполни сè построгите стандарди за емисии во земјите на ЕУ.

На страната на дизелот, основниот 2.0 TDI има 148 КС и погон на предните тркала, додека помоќниот има 190 КС. и AWD. Што се однесува до plug-in хибридот, Superb iV е достапен само како караван и користи 1,5 TSI со електричен мотор за да развие комбинирана моќност од 201 КС. PHEV има зголемена батерија од 12,7 kWh на 25,7 kWh и треба да може да помине преку 100 km само со електрична енергија.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK