Сите детали за новиот Toyota Land Cruiser (Фото + Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Целосно новата Toyota Land Cruiser конечно е официјално претставена. Шестата генерација на овој теренец дебитираше во Северна Америка. Компанијата понуди две опции за дизајн во ретро стил, задржа цела палета единици од конзервативниот 2TR-FE до модерниот хибриден погон i-Force Max, базиран на четирицилиндричен турбо мотор и не се двоумеше да прикаже утилитарни верзии со необоени браници.

Toyota Land Cruiser е вистински теренецот со индекс „150“ што дебитираше пред речиси 15 години, а наследникот штотуку пристигна. Премиерата се одржа во Северна Америка и Toyota прави уште еден обид да го врати Land Cruiser во САД. За доброто на клиентите во странство, позиционирањето на моделот се промени: Land Cruiser  направи чекор кон практичност и се здоби со модерен изглед во ретро стил.

Промената во формата е разбирлива: Lexus GX игра во американскиот премиум сегмент, а гигантската Toyota Sequoia е наменета за семејните корисници. Новиот Land Cruiser ќе се натпреварува за клиенти со Land Rover Defender 110, Ford Bronco и Jeep Wrangler.

Првата варијанта на SUV од серијата 250 се две опции за надворешен дизајн. Основната верзија (и врвната опрема First Edition) се опремени со тркалезни фарови, што го симболизира континуитетот на моделот од неговата прва генерација во 1958 година. Остатокот од Prado добива правоаголна оптика во духот на Land Cruiser 60. Само еден различен детал, но колку се менува перцепцијата!

Toyota Land Cruiser 2024

Традиционално, Land Cruiser во голема мера е обединет со Lexus GX. Заедничкото е очигледно кога се гледа од страна. Новата Toyota наследи импресивни димензии од својот премиум колега: должината/ширина/висина на теренецот се 4920/2139/1859 mm соодветно, меѓуоскиното растојание е 2850 mm. Во споредба со неговиот претходник, Land Cruiser 150, растојанието меѓу оските е зголемено за шест сантиметри, а должината и ширината се зголемени за речиси десет!

Основата на Land Cruiser е платформа со рамка TNGA-F. Сосема нова е предната суспензија со амортизери со двојни цевки. Во задниот дел, зачуван е континуиран мост кој е обесен на спирални пружини. Други карактеристики на дизајнот вклучуваат електрично серво управување, значително поголеми дискови на сопирачките (432 mm во дијаметар) и врата за подигнување. Сепак, останува можноста за отварање на стаклото посебно.

Моторите со шест цилиндри сега се нешто од минатото: основата во САД е хибридниот систем iForce Max, познат од пикапот на Tacoma. Под хаубата се наоѓа 2,4 бензински четирицилиндричен турбо мотор кој е комбиниран со 8-брзински автоматски менувач со вграден електричен мотор. Врвна моќност – 331 коњски сили и 630 Nm. Сепак, скромната влечна батерија од 1,87 киловат часови не му дозволува на теренецот да оди далеку без да го вклучи моторот со внатрешно согорување.

Алтернативите се вообичаениот бензински 2,4-литарски турбо T24A-FTS (281 КС, 430 Nm), како и турбодизелот 1GD-FTV (2,8 литри, 204 КС, 500 Nm). Дизелот на некои пазари ќе биде дополнет со стартер-генератор од 48 волти.

Во секој случај, Land Cruiser ќе биде опремен со класичен 8-брзински автоматик. Конзервативната комбинација на 2,7-литарски атмосферски бензински мотор 2TR-FE (163 КС, 246 Nm) и 6-брзински автоматски менувач се разликува технолошки, но оваа комбинација ќе се нуди во Јапонија и на Блискиот Исток.

Toyota Land Cruiser 2024 – 1

Сите Land Cruiser се опремени со постојан погон на четири тркала со централен диференцијал, кутија за пренос со две брзини и два заклучувачки диференцијали. Не треба да плаќате дополнително за off-road режимот на темпоматот, помошта за спуштање, како и фабричките поставки на off-road електрониката.

Опции – систем за деактивирање на предната лента за стабилизатор за подобра артикулација на суспензијата, како и напредни сеопфатни камери со функција за „проѕирно“ капак. Но, проодноста на иновацијата може да биде огруморни од гуми: во САД, сите теренци ќе бидат опремени со универзални гуми за сите сезони.

Внатре, Toyota Land Cruiser е намерно скромен. Во основната верзија, теренецот има инфозабавен систем со 8-инчен екран на допир и шест звучници, внатрешност од ткаенина, механички прилагодувања на седиштата, обична црна пластика и само пет седишта. Меѓу „бесплатните“ опции – загреан волан и предни седишта, безжично полнење за гаџети и 2400-вати AC инвертер.

За доплата, можете да нарачате верзија со седум седишта во три реда, медиумски систем со екран осетлив на допир од 12,3 инчи, head-up дисплеј, дигитален ретровизор, вентилација и електрични предни седишта, аудио систем JBL со 14 звучници и перфориран кожен тапацир. Во однос на внатрешниот капацитет, направен е голем чекор напред и вториот и третиот ред на седишта може да се склопат за да се формира рамен под.

Во Северна Америка новиот Land Cruiser ќе се појави во 2024. Веќе е најавено дека ќе се обидат да ја задржат почетната цена во рамките на 50.0000 долари, а ќе бидат произведени само 5.000 теренци од серијата First Edition.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK