Opel Mokka доаѓа со смел изглед, високо седење и електричен погон (Фото + Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

За прв пат во историјата на Opel, новата Mokka ќе биде достапна уште од првиот ден со целосно електрична варијанта

Откако пред неколку дена Opel објави кратко видео за новата Mokka, сега доаѓаат и повеќе детали и информации, заедно со фотографии и ново видео.
Новата Mokka е уште поцврста, на многу прогресивен начин: екстра ефикаснa, чистa и смелa, со драматично пократки преклопи (минус 61 мм во предниот дел, минус 66 мм во задниот дел), 10 дополнителни милиметри во ширина, а визуелно истегната силуета за совршени пропорции. Неговата компактна големина и општата појава прават 18-инчните тркала да изгледаат поимпресивно моќни од кога било.

И покрај малку подолгото меѓуоскино растојание (+2 мм), новата Mokka е 12,5 см. пократка од претходната генерација, додека на своите пет патници им нуди сличен простор за товар до 350 литри во нејзиниот багажник. Неговата вкупна должина од само 4,15 метри го прави супер лесен за маневрирање и паркирање во градските и приградските области.

Дизајнот на новата Мокка изненадува со зачудувачки пропорции и волшебна прецизност од нејзиниот севкупен, смел изглед, карактеризиран со кратки преклопи, широка позиција, до најмалите детали. Новакот, исто така, се издвојува како првиот модел кој го карактеризира идниот лик на идната марка и следната генерација целосно дигитален кокпит: Opel Vizor и Opel Pure Panel, соодветно. Искуството е јасно и чисто, доставените информации се насочени кон она што навистина е потребно. Детоксиран. Хоризонтално поставена табла со инструменти интегрира два екрани со широк екран; оној пред возачот е со големина до 12 инчи. Сепак, за да се овозможи интуитивно користење и постојан фокус на возачот на патот, дизајнерите на Opel ги задржаа контролните копчиња за основните функции, избегнувајќи опасни истражувања во под-менија.

Новата Mokka ја продолжува традицијата на Opel за отворање иновативни технологии од горните класи до широк спектар на купувачи. Ова вклучува напредни системи како што се ACC (Advance Criuse Control), чија „stop and go” може да му овозможат на смирениот возач да издржи сообраќаен метеж на лесен начин: неговата електрична Mokka-e може автоматски да ги прилагоди своите операции на движењата на претходното возило без да се бара никаква работа на сопирачката или гаста. Покрај тоа, системот за Active Lane Positioning автоматски ја задржува новата Мокка во центарот на лентата на движење. Системот за осветлување исто така нуди технологии од горната класа со адаптибилна и и безотсјај светлосна матрикс-светлина IntelliLux LED® со 14 елементи, единствена во категоријата. Сите варијанти на моделот Mokka се стандардни со LED светилки од предната и задната страна, електрична сопирачка за паркирање, како и препознавање на сообраќајните знаци. Исто така е достапна и камера со панорамски поглед од 180 степени.

Новата Mokka се заснова на новата верзија на високоефикасната мулти-енергетска платформа на компанијата CMP (Common Modular Platform). Овој лесен и ефикасен модуларен систем нуди максимална флексибилност во развојот на возилото и овозможува употреба на чисто батериски електричен погон, како и мотори со внатрешно согорување. Клиентот има избор. Инженерскиот тим во Риселсхајм особено работеше да ја задржи тежината од една страна, заштедувајќи до 120 кг. во однос на претходната генерација и ја зајакнува цврстината на шасијата од друга страна, добивајќи до 30% торзионална крутост во случајот со електричната верзија со својата ниско-седечка интегрирана структура на батеријата. Придобивките се очигледни: новата Mokka троши значително помалку енергија, додека е многу поодговорна, агилна и забавна за возење.

За прв пат во историјата на Opel, новата Mokka ќе биде достапна уште од првиот ден со целосно електрична варијанта. Возењето на Mokka-е комбинира оперирање без емисии на штени гасови со возбудливо искуство. Електричниот мотор испорачува 100 kW (136 КС) и 260 Њутон метри максимален вртежен момент, веднаш достапен од тргнување. Брзите реакции, агилност и динамика се меѓу извонредните карактеристики.

Возачите можат да изберат помеѓу три режими на возење – Normal, Eco и Sport – за добар баланс или најзабавно, во зависност од нивните преференции. Електронски ограничената максимална брзина е 150 км на час за зачувување на енергијата во батеријата од 50 kWh и опсегот. Систем за брзо полнење од 100 kW DC што овозможува да се наполни 80% од батеријата за само 30 минути е стандардна опрема.

Opel Mokka-e има чисто батериски електричен опсег до 322 километри според WLTP во Normal режим, додека режимот Eco го поддржува возачот во постигнување на максималниот можен опсег. Без разлика дали е ѕидна кутија, брзо полнење или кабелско решение за штекерот за домаќинството: Новата Mokka-e е подготвена за сите опции за полнење, од еднофазен до трифазен со 11 kW. Исто така, убедува со осумгодишна гаранција за батеријата.

Клиентите можат да очекуваат многу енергична, забавна и агилна нова генерација на Mokka. Тaa ќе биде пуштен во продажба на крајот на летото 2020 година и достапен во дилерите од почетокот на 2021 година. Новиот модел ќе се понуди и со особено ефикасни дизел и бензински мотори.

Повеќе детали: – https://24autonet.com/full-of-excitement-new-opel-mokka-electric/

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK