Новиот Renault Scenic сега е семеен кросовер со 220 КС

ОБЈАВЕНО НА:

Петтата генерација на Renault Scenic дебитираше како целосно електричен модел базиран на CMF-EV платформата, како и неговите електрични „браќа“ Renault Megane E-Tech и Nissan Ariya.

Целосно новиот Scenic E-Tech, кој ќе се произведува во фабриката Дуаи на Renault, ќе стигне до дилерите на Стариот континент, на почетокот на следната година со избор од два погонски единици со нулта емисија, и двата придвижувани од LG никел- манган-кобалт (NMC) батерии.

Поевтината верзија доаѓа со електричен мотор поставен напред кој генерира 170 коњски сили и 280 њутн метри вртежен момент. Се напојува од батерија од 60 киловат часови која може да обезбеди автономија од 420 километри.

Помоќната верзија има мотор од 220 КС. и вртежен момент од 300 њутн метри, кој се напојува од батерија со капацитет од 87 kWh и домет од 620 km. Во овој случај, можно е брзо полнење со моќност до 150 kV, спринтот до 100 km/h трае 8,4 секунди, а максималната брзина е 170 km/h.

Renault Scenic

Интересно е што и двете батерии се составени од посебни модули кои лесно може да се заменат и поправаат поединечно, велат од Renault. Дополнително, францускиот производител на автомобили тврди дека во електрониката, батеријата и моторот на новиот Scenic нема елементи од ретка земја, исто како Zoe и Megane E-Tech пред него.

Во внатрешноста, новиот Scenic E-Tech Electric има пет седишта и целосно рамен под, како и простор за складирање до 38,7 литри распослан низ кабината. Задниот потпирач за рака има 3,6 литри простор за самостојно складирање и вклучува држачи за паметни телефони или таблети што се преклопуваат, два држачи за пијалоци и две USB-C порти.

Со димензии 4.470 mm во должина, 1.864 mm во ширина и 1.571 mm во висина, новиот Renault Scenic има волумен на багажникот од 545 литри и тежок 1.842 kg. со поголема батерија.

Напред, таканаречениот дигитален кокпит OpenR Link е составен од два екрана: хоризонтален TFT екран од 12,3 инчи зад воланот и вертикален екран на допир од 12 инчи во средината на контролната табла, кој прикажува содржина од преку 50 апликации, вклучувајќи ги и „Google Maps“.

Во однос на безбедноста, новото семејно електрично возило доаѓа со над 30 системи за помош на возачот и безбедносни карактеристики, вклучително и адаптивна контрола на патувањето со функцијата Stop & Go и возење во лента.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK