Ferrari SF90 стана хиперавтомобил со 1.100 КС

ОБЈАВЕНО НА:

Откако Mansory претходно го претстави F8XX базиран на Ferrari F8 Tributo, сега познатото тјунинг студио откри нов проект базиран на Ferrari SF90 со кодно име F9XX. Италијанската машина е целосно редизајнирана во стилот на Mansory во црно за надворешноста и внатрешноста со контрастни жолти акценти.

SF90 претрпе целосни промени и доби компоненти од јаглеродна легура кои го подобруваат и изгледот и аеродинамиката на автомобилот. Во предниот дел има разделници со функционална улога, кои го насочуваат протокот на воздух кон дифузор во задниот дел, што помага да се изврши притисок врз задната оска.

Задниот дел исто така доби сосема нов изглед со голем спојлер и четири врвови на пригушувачот во средината. Стандардниот капак на моторот е заменет со еден повторно изработен од јаглерод со воздушен канал за носење свеж воздух до него.

Mansory Ferrari SF90 Stradale

Mansory се погрижи и за 4.0-литарскиот V8 мотор кој веќе генерира 980 коњски сили и 980 Нм вртежен момент наспроти 780 КС во стандардната верзија. Во комбинација со трите електромотори, максималната моќност на автомобилот сега достигнува 1100 коњски сили. Ова овозможува забрзување до 100 km/h за 2,4 секунди. Максималната брзина е 355 km/h.

Комплетирањето на новиот изглед е и изменетиот ентериер кој комбинира нов црна и жолта кожа. Mansory, исто така, додаде некои дополнителни јаглеродни влакна на воланот и ги има панелите на вратите и патосниците во истата жолта и црна боја како и седиштата.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK