Expander или не, ова е новиот МPV на Mitsubishi

ОБЈАВЕНО НА:

Во очекување на името на новиот MPV на Mitsubishi, компанијата го покажа новиот автомобил што треба да дебитира на саемот во Индонезија од 10 до 20 август годинава. Претходно се зборуваше дека името ќе му биде Expander, сепак официјалното име на возилото допрва треба да биде откриено, и тоа сигурно треба да биде познато за време на саемот. Дотогаш едноставно се анрекува како “следна генерација MPV”.

Моделот е комбинација на “цврстината на SUV и просторност на MPV”, таа има задебелен дизајн кој укажува дека е инспириран од некои од концептните марки на брендот кои дебитираа во текот на последните неколку години.

Има LED DRLs светла монтирани на секоја страна од решетката со фарови кои се поставени веднаш под нив. Нема ништо драматично да се одвива на страничните делови, а конзервативниот изглед на задниот дел се чини дека е во контраст со храбрата предна страна.

Отворање на вратата ќе открие пространа кабина која може да собере до седум патници во 3 реда на седишта. Ништо друго не е најавено за внатрешни работи, освен тоа што “обезбедува многу простор и дарежливо растојание за сите патници”, но можеме да забележиме табла со два тона, систем за инфозабава во центарот на вниманието и ротирачки контроли за контрола на климата.

Новото Mitsubishi има 1.5-литарски бензински мотор кој може да се соедини или со рачен или со автоматски менувач.
Возилото ќе излегува од производнит елинии во новата индонезиска фабрика на компанијата во префектурата Бекаси во провинцијата Западна Јава, а оваа есен ќе пристигне кај локалните дилери.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK