Cupra Tavascan е првиот целосно електричен SUV на шпанскиот бренд со 340 КС

ОБЈАВЕНО НА:

Cupra Tavascan, кој е развиен на модуларната платформа за електрични возила MEB на групацијата Volkswagen и ќе биде лансиран следната година, а сега дебитира со футуристички спортски надворешен и внатрешен дизајн и ќе се нуди во две главни верзии во зависност од расположливата моќност.

Првата од модификациите Cupra Tavascan ќе нуди моќност од 286 коњски сили, а помоќната – со 340 коњски сили, ќе биде исполнета со два електромотори и погон на четири тркала, што ќе овозможи можност за забрзување од 0 до 100 километри. / ч за 5,6 секунди.

Од Cupra велат дека со едно полнење на својата батерија (77 kWh), Tavascan ќе може да помине околу 550 километри, а со присуство на инфраструктура за брзо полнење, ќе може да се генерираат дополнителни 100 километри километража по само 7 минути полнење.

Cupra Tavascan

Опремата на Cupra Tavascan вклучува матрични фарови, адаптивна спортска суспензија, систем за информации за комуникација и мултимедија со 15-инчен дисплеј, аудио систем Sennheiser со 12 звучници, алуминиумски тркала од 21 инчи и многу повеќе.

Cupra Tavascan ќе биде лансиран на пазарот во 2024 година со очекувана годишна продажба на ниво од над 70.000 единици.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK