Audi RS6 и RS7 со повеќе сила – ќе има 621 КС

ОБЈАВЕНО НА:

RS6 Avant и RS7 Sportback се многу моќни, но тоа не го спречи Audi да претстави нови варијанти со уште подобри перформанси перформанси.

Предвидени да бидат лансирани на 8. декември за 135.000 евра во Германија, моделите се опремени со надграден 4.0-литарски V8 мотор кој има поголеми турбополначи, како и зголемен притисок за зголемување. Благодарение на овие промени, моторот развива дополнителни 30 КС и 50 Nm. вртежен момент.

Дополнителното подобрување ја носи нивната моќност до импресивни 621 КС и вртежен момент од 850 Nm. Ова им овозможува на моделите да забрзаат до 100 km/h. за 3,4 секунди, што е за 0,2 секунди побрзо од нивните стандардни колеги.

Двата модели се потпираат на познатите бензински 4,0-литарски осум со две турбини, но со зголемена моќност. Силата се пренесува на сите четири тркала преку системот Quattro, како и новиот централен диференцијал. Забрзувањето до 100 km/h сега трае 3,4 секунди, а максималната брзина е 280 km/h.

Благодарение на новиот полесен диференцијал, автомобилот може да испрати до 85% од погонот до задните гуми кога е потребно, а во нормални услови 60% стигнува до таму.

Стандардно, моделот пристигнува со тркала од 21 инчи, но тие можат да бидат заменети со лесни тркала од 22 инчи со агресивен дизајн. Заштедуваат околу 20 килограми, а заедно со керамичките сопирачки со дискови од 440 мм напред и 370 мм назад, може да се заштедат дополнителни 34 килограми. Изборно, може да се отклучи максимална брзина од 305 км/ч.

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK