Доаѓа првото електрично возило од 3Д принтер (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Електричното возило UILA е развиено и веќе е „отпечатен“ прототип со помош на 3D печатач Stratasys F770. Почетокот на неговото производство е во 2024 година, користејќи технологии за производство на адитиви на индустриско ниво на Stratasys/nFrontier. Ова е интересна 3Д-печатена комбинација помеѓу електричен карго велосипед и мал електричен градски автомобил, дизајниран од nFrontier во Берлин. Моделот неодамна го имаше своето јавно деби на изложбата за производство на адитиви Formnext 2022 во Франкфурт, на штандот на индустрискиот партнер Stratasys.

Наречено UILA, возилото е развиено со помош на индустриски 3D печатач Stratasys F770 и ќе оди во комерцијално производство користејќи технологии за производство на адитиви со голем волумен како што се машините SAF (базирани на прав) и P3 (базирани на фотополимер) – што би требало да ги намали трошоците за производство во споредба со традиционалните техники, како и овозможување одредено прилагодување според преференциите на клиентите преку конфигуратор.

Сега постои целосно функционален прототип, четири тркала изграден околу тубуларна алуминиумска рамка која носи надворешна обвивка составена од 3D-печатени полимерни делови. Седиштата и воланот се исто така 3D печатени.

Електричниот микроавтомобил е долг 2,3 метри, широк само 0,9 м и висок 1,7 м. Тежи само 70 кг, што треба да го олесни паркирањето во преполните центри на градовите и да придонесе за добро маневрирање.

Од nFrontier велат дека технички UILA може да се вози без дозвола во Германија и да се вози по велосипедски патеки. UILA има удобно седење за двајца (со патник зад возачот – конфигурација на тандем).

Целосно електричниот погон има мотори на заден центар и динамо со педали за напојување на батеријата од 1.200 Wh, која треба да обезбеди опсег од 60 до 70 километри со едно полнење. Максималната брзина пријавена дека е 25 km/h, а моќта за запирање доаѓа со хидраулични диск сопирачки поставени на секое од четирите тркала од 20 инчи.

Вградениот инфозабавен систем се спојува со паметниот телефон на возачот што работи со придружна апликација. И иако деталите не се откриени во оваа фаза, студиото има подготвено режим за автономно паркирање, каде што корисникот ќе може да го повика возилото преку апликацијата и тоа сам ќе се движи до местото за состаноци, како и функција што му овозможува на UILA да го следи возачот без никој зад воланот.

nFrontier и неговите инженерски и производствени партнери сакаат да го стават возилото во сериско производство во Германија од 2024 година, каде што се очекува да биде класифицирано како е-велосипед. Проценетата цена наводно е „многу под 10.000 евра“.

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK