ВИДЕО: Italdesign Zerouno Duerta вреден 2,3 милиони долари

По светската премиера која се одржа во Женева пред неколку месеци италијанското дизајнерско студио Italdesign го објави првото видео за Zarouno Duerta. Родстер изведбата на Zerouno Duarte доаѓа по минатогодишната премиера на Zarouno Coupe, модел кој беше произведен во само 15 примероци и веднаш распораден по цена од 1.5 милиони долари.

Zerouno Duerte доаѓа со 5.2 литарски V10 мотор со 610 КС и со седумстепен автоматски менувач. До 100 км/ч/ забрзува за само 3,2 секунди, а максималната брзина која може да ја постигне изнесува 330 км/ч. Кога се во прашање димензиите, должината е изнесува 4.847 mm, ширината 1.970 mm додека висината само 1.204 мм.

Овој модел за разлика од Zarouno Coupe ќе биде поскап и ќе се продава по 2,3 милиони долари, а при тоа ќе бидат произведени само 5 примероци. Така, доколку ви е во план да гокупите овој автомобил ќе морате да побрзате.