Skoda почна да работи на новата генерација на Octavia

ОБЈАВЕНО НА:

Skoda изврши патни тестови на првите прототип возила од следната генерација на Octavia. Возилото беше откриена за време на тестирањата во Финска, а фотографиите покажуваат први интересни детали.

Можеби најинтересниоте детаљ, кој може да е види во моментов е дизајнот на фаровите. Чесите ќе се вратат кон традиционалната форма на предните светла, која ќе го замени сегашниот двосекциски дизајн.

На прв поглед автомобилот изгледа поголем од својот претходник, кој уште е во продажба. Тоа е изненадувачко, со оглед на тоа што Octavia веќе е можеби најголемиот модел во својот сегмент.

Технологиите на моделот ќе се делат со новиот VW Golf 8, а тоа знаи дека на располагање Octavia ќе има лесни хибридни системи во секоја варијанта со ДВГ. Се предвидува и plug-in хибридна верзија, но таа ќе се појави подоцна за време на развојниот циклус на моделот.

Octavia ќе биде последниот модел од триото со Golf и SEAT Leon, кој ќе се појави на пазарот. Се очекува тоа да се случи во текот на следната година, а првите прогнози посочуваат премиера за време на саемот во Женева.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK