Од ноќеска паѓа цената на дизелот и бензинот

ОБЈАВЕНО НА:

Регулаторната комисија за енергетика донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,60 %.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 1,50 ден/лит, додека малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 како и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) се намалуваат за 0,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се намалува за 1,649 ден/кг и сега ќе изнесува 38,130 ден/кг.

Од 21.3.2023 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

*Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 81,00 (денари/литар);
* Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 83,00 (денари/литар);
* Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 74,00 (денари/литар);
* Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 73,50 (денари/литар);
* Мазут М-1 НС 38,130 (денари/килограм)

Следете не и на:

24AUTO NETWORK