На Балкан отворен првиот ресторан во светот каде храната ја прават роботи (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Црно рижото или њоки со пилешко и тартуфи? Октопод, гулаш или кари од морска храна? Ова се некои од опциите што им се достапни на сите кои го посетуваат Bots & Pots во Загреб, за кој се вели дека е првиот ресторан во светот со храна од направена од роботи.

Има 70 можни опции на менито на овој ресторан, каде што речиси сите рецепти се базираат на храна од тенџере и се направени од роботи во кујната. На проектот му требале седум години за да се реализира и чинел повеќе 1 милион евра за да се заврши, но промотерите веруваат дека дошле до идеалната формула за да ги задоволат клиентите.

Bots & Pots Sci-Food Bistro е во Загреб и се нарекува себеси првиот автономен ресторан во светот, со храна направена со свежи состојки. Во последниве години, се појавија неколку технологии за автоматизирање на функциите во кујната, но тие се применуваат главно на брза храна – пржење компири и хамбургери или правење пици, на пример.

Ова ќе биде првиот простор каде што роботите прават рецепти со свежи состојки, речиси сите во тенџере. Човечката рака е потребна само за да ги наполни машините што ја прават храната, со состојките на различните рецепти веќе подготвени. И има опции за различни вкусови, особено тестенини. Има неколку предлози за њоки, но и црно рижото, или тајландско кари. Цените варираат (за јадењата наведени во овој момент) помеѓу 5 и 9 евра, но менито се менува.

Зборувајќи за Ројтерс, кој го посети ресторанот, одговорните признале дека веќе размислуваат за трансформација на концептот во франшиза. Тие исто така открија дека веруваат во еволуцијата на ресторанот во простор без никаков човечки контакт. Во тековната верзија, Bots & Pots веќе ви дозволуваат да пристигнете, да го изберете јадењето и да платите на автомат, но има вработен кој ја организира работата зад сцената и го поддржува ресторанот.

Првиот Bots & Pots има пет готвачи роботи. Секој може да произведе четири оброци на секои 15 минути.

Постојат неколку други ресторани низ светот кои користат роботи за готвење и подготовка на храна како и робот ресторанот во Загреб.

Еве неколку примери:

Spyce – се наоѓа во Бостон, Масачусетс, САД. Овој ресторан користи роботизирана кујна за да подготви здрави оброци прилагодливи.
Creator – лоциран во Сан Франциско, Калифорнија, САД. Овој ресторан користи робот за да прави гурмански хамбургери по нарачка.
Box on the Road – се наоѓа во Перт, Австралија. Овој камион за храна користи роботизирана кујна за подготовка на различни јадења, вклучувајќи пржење и тестенини.
Robot.He – се наоѓа во Гуангжу, Кина. Овој ресторан користи роботи за готвење и сервирање на голем број кинески јадења, вклучувајќи топли јадења од тенџериња и тестенини.
Eatsa – се наоѓа во неколку градови во САД. Овој синџир за брза храна користи целосно автоматизиран систем за нарачка и подготовка на храна за да служи вегетаријански чинии.

 

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK