Електричниот Porsche Cayenne пристигнува во 2026

ОБЈАВЕНО НА:

Наскоро ќе видиме значително oсвежување на Porsche Cayenne, моделот кој ќе се обновува од врвот до дното, особено во однос на шасијата и моторите. Но, Porsche веќе гледа кон иднината, и според Autocar, започна со работа на 100% електрична верзија која би можела да биде претставена околу 2026 година.

По секоја веројатност, првиот Cayenne со нулта емисија ќе се роди од PPE платформата и на тој начин ќе биде тесно поврзан со Macan.

Дури и ако името „Cayenne“ сè уште не е официјално, според Autocar најголемиот SUV во семејството Porsche би можел да преземе уште повеќе карактеристики од Macan. Искористувајќи ја истата платформа, всушност, компанијата можеше да го разликува Cayenne со тоа што ќе му даде поголема моќ и ефикасност, со цел да го игра на исто ниво со другите конкуренти како што е EQS SUV AMG.

Моќност би надминува 600 КС и 1.000 Nm и присуство на батерии од над 100 kWh со архитектура од 800 волти за поддршка на полнење на (најмалку) 270 kW. Рано е да се зборува за опсегот, но сè сугерира дека Porsche сака да достигне околу 600 километри.

Меѓу карактеристиките на шасијата, како Macan, и Cayenne EV треба да има и погон на задните тркала и електронско заклучување на задниот диференцијал.

Исто како и неговата помлада „сестра“, електричниот Cayenne исто така треба да се продава неколку години заедно со верзиите со мотори со внатрешно согорување. Сепак, ова нема да биде случај за водечкиот теренец на Porsche кој може да се види околу 2027 година. Развиен под кодното име „K1“, овој врвен модел ќе го претставува највисокото ниво на луксуз и перформанси.

Слично на тоа, новите 718 Boxster и Cayman кои ќе дебитираат во 2025 година исто така ќе бидат само електрични.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK