Доаѓа Skoda Epiq: СУВ со нов дизајн и поволна цена

ОБЈАВЕНО НА:

Електричната офанзива на Skoda продолжува. Epiq е еден од шесте модели кои се планирани до 2026 година, а станува збор за мал теренец. Се очекува да се најде во продажба следната година со почетна цена од 25.000 евра, што денеска се споменува како важна граница на прифаќање на електрични возила.

Малиот SUV на Škoda е создаден на нова дизајнерска основа која Чесите ја нарекуваат Modern Solid и е долг 4,1 метар. Засега тоа е концепт, но ќе се појави и на патиштата во многу слична форма. Тоа се рефлектира и во внатрешноста, која всушност е подготвена за производство.

Капацитетот на багажникот од 490 литри е навистина над просекот во класата. Овој Epiq има пластична обвивка околу лакови на тркалата и необоени делови од задните браници и решетката и фаровите се отстапување од класичниот дизајн на Škoda.

Приклучокот за полнење е поставен на предниот браник. Контрастните портокалови акценти се наоѓаат внатре и надвор, заедно со наизменична светлосна лента што поминува низ широката решетка. Сè на сè, се чини дека Epiq е повеќе во согласност со прототипот на речиси производство бидејќи е малку веројатно дека многу ќе се промени до 2025 година. Škoda го нарекува дизајн студија, а не концепт, но сепак ќе му доделиме статус на концепт. Засега нема многу информации за моторот и батериите, но се споменува автономија од 400 километри според WLTP.

Пред да пристигне Epiq во 2025 година, поголемиот електричен компактен кросовер Elroq официјално ќе биде претставен подоцна оваа година. До 2026 година ќе им се придружат и следната генерација на Enyaq и Enyaq Coupe. Доаѓа и електричен вагон налик на Октавија, заедно со голем теренец со три реда седишта. Škoda си поигра со електричен погон!

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK