Kia тестира нов електричен СУВ

ОБЈАВЕНО НА:

Корејците сериозно работат на електрификација на нивното портфолио. Сега е забележана како се тестира првата електрична Kia базирана на Electric Global Modular Platform. Ова е сосема нов СУВ од Kia кој се чини дека има заеднички естетски елементи со концептите Imagine и Futuron, како и со новиот Sportage (се очекува да дебитира пролетта 2021 година).

Сè уште не се знае официјалното име на овој нов модел, кој е познат внатрешно по кодот за CV. Впечатливите камуфлажи отежнуваат прецизно да се добие идејата за автомобилот, дури и ако може да се погледнат закосените линии на покривот, впечатливите куполи на хаубата и геометрискиот облик на задните стакла.

Од собраните елементи и покрај прилично различната форма на каросеријата, новиот електричен SUV на Kia е „близнак“ на Ioniq 5. Двајцата всушност ќе се базираат на E-GMP (електрична глобална модуларна платформа), специфична за електричните автомобили.

Новата архитектура ќе овозможи инсталирање на батерии способни да гарантираат опсег од приближно 500 км и исто така ќе биде компатибилен со системи за брзо полнење способни да полнат 80% од капацитетот за 20 минути.

Имајќи ја предвид тешката камуфлажа, доаѓањето на пазарот на новата електрична Kia треба да се очекува не порано од крајот на 2021 година.

Корејската марка со претстојното доаѓање на овој модел, кој ќе им се придружи на е-Niro и е-Soul, е потврден како солиден играч во трката за електричниот автомобил. Планот претставен минатото лето предвидува лансирање на 11 електрични возила до 2025 година, кога ќе има за цел да продаде 500.000 единици ширум светот.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK