Супер „пеглици“ со над 650 КС (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Видеото на коешто можат да се видат две екстра популарно наречени „пегли“ односно возила од типот Fiat 125 покажува дека и во вака мали возила може да се стави мотор што ќе биде силен и ќе може да развие 650 КС. Видеото датира уште од 2012 година, но вреди повторно да се погледне.

Се работи за две возила коишто имаат повеќе од 650 коњски сили под хаубата.
Тие се на трка, која била одржана во Санта Под во Велика Британија, а предизвикале воодушевување во публиката.

Една од „пеглите“ користи V8 мотор од Chevrolet, додека другата има турбобензинец од Toyota Suprа. Двете возила Fiat 126 се со голема моќност, а како забрзуваат на патеката можете да видите во видеото.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK