Сега веќе сè е јасно: Колку Карлос Гон плати за да избега од Јапонија?

ОБЈАВЕНО НА:

Минатата година поранешниот шеф на сојузот Rеnаult-Nissаn-Mitsubishi, Кaрлoc Гoн префрли 761.281 евро на компанијата, сопственост на еден од организаторите на неговото бегство од Јапонија, велат пред судот американските обвинители, а се цитирани од Rеutеrs.

На 20 мај на инсистирање на Токио, властите во САД го уапсија поранешниот припадник на специјалните сили Мајкл Тејлор и син му Питер под обвинение дека му помогнале на Гон да избега во Либан.

За пренесената сума станало јасно за само еден ден, откако задржаните побарале од судот да бидат ослободени со кауција. Сега таткото и синот Тејлор се под закана за екстрадиција во Јапонија.

Карлос Гон е обвинет за прикривање на даноци, злоупотреба на службена должност и присвојување на средства од неговите подружници. Менаџерот избега од домашен притвор во Токио минатиот декември со приватен авион преку Турција откако според непотврдена информација се сокрил во кутија од контрабас.

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK