Половина милион за C4 Picasso и Grand C4 Picasso

ОБЈАВЕНО НА:

Citroen објави дека продажбата на моделите C4 Picasso и Grand C4 Picasso кои беа претставени во 2013 и доживеаја освежување во 2016 година ја стигнаа границата од 500.000 возила.

Верзијата со пет седишта верзија Citroen C4 Picasso беше промовирана на пазарот во јуни 2013 година, а три месеци подоцна започна и понудата на Grand C4 Picasso со седум седишта.
Во 2016 година автомобилите поминаа сериозно модернизирање, опремата им беше надградена со нов екран чувствителен на допир, 3D систем за навигација со гласовно управување, врата со функција за далечинско отворање со поставување на нога под браникот, препознавање на сообраќајните знаци, адаптивна контрола на патувањето со функција за автоматско запирање и многу повеќе.

Од Citroen коментираат дека најголемата побарувачката на C4 Picasso и Grand C4 Picasso е во Франција, Шпанија и Велика Британија, каде е повеќе од 80% од вкупната продажба на двете најдобро опремени модификации, а околу 45% од реализираните претставници биле опремени со автоматски менувач EAT6.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK