Honda ја произведе најбрзата косачка (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Во Honda се произведуваат голем број на возила, а меѓу нив се Ф1-болиди, автомобили, мотоцикли, моторни косачки, трактори, авиони… Оваа моторна косачка е многу брза и е способна за развие 200 км/ч. Штета што при таа брзина не е во можност и да коси…

Пред четири години косачката на Honda разви неверојатни 187,6 км/ч. Резултатот којшто е измерен во двата правци на возење при максимална брзина на делница со должина од 100 метри.

Hondа направи уште побрза косачка. Новата генерација ја движи агрегат од мотоцикл CBR1000R Fireblade. Развива максимални kW и се очекува дека максималната брзина ќе изнесува преку 210 210 км/ч. Во новиот проект на Hondа и помага и натпреварувачкиот тим Dynamics од серијата BTCC. Зад воланот на косачката ќе се смести Jessica Hawkins, која е позната шампионка во картинг на Велика Британија.

Во продолжение можете да видите како изгледало рушењето на претходниот рекорд.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK