BMW стигна до 100.000 единици на моделот i3

ОБЈАВЕНО НА:

BMW Group објави дека со производството на возилото со реден број 100.000 на BMW i3 во фабриката во Лајпциг, компанијата го зацврсти својот статус на еден од лидерите во областа на електрифицирани возила.

Во моментов, дневното производство на BMW i3 во фабриката во Лајпциг е над 120 единици, а минатата година во комплексот биле склопени 26.631 возила. Суперспортскиот хибрид дневно се произведува во 8 до 10 возила, а вкупниот резултат за минатата година е на ниво од 2.783 единици.

За време на официјалниот настан во комплексот, автомобилскиот гигант објави уште две интересни новини поврзани со идниот развој на баварската марка. Следното засилување во семејство на подмарката, моделот i8 Roadster, ќе почне да се произведува следната година.

Втората вест е наречен BMW Battery Storage Farm Leipzig и претставува самостојна зграда во која ќе бидат поврзани до 700 веќе искористени батери од BMW i3. Ова ќе биде користено за помагање на производството како одржлив енергетски бизнис модел.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK