Audi Е-tron GT: За 3,5 секунди до 100 км/ч

ОБЈАВЕНО НА:

Audi планира да има конкуренција на Tesla model S и тоа возило би требало да се појави до 2022 година. Новото возило треба да има моќност од 600 коњски сили и способност да развие до 100 км/ч за 3,5 секунди. Цената на овој автомобил ќе биде нешто под 100.000 евра.

Audi Е-Tron GT ќе се разликува од ругите возила на Audi по тоа што ќе биде позициониран како купе со четири врати.
Новиот електромобил ќе биде технолошки клон на Porsche Mission E. Двата мотори на предниот и заднaта оска ќе можат да развијат до 600 коњски сили. Ќе може да помине 500 километри со едно полнење, а батеријата ќе може да се наполни до 80 проценти за 15 минути.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK