Suzuki ќе произведува и летечки автомобили (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Suzuki влегува во бизнисот со воздушна мобилност со товарни автомобили и дронови

Веќе гледаме дронови како летаат. Станува збор за уреди без патници или товар, но наскоро ќе се појават и оние што носат пакети и автомобилите ќе бидат следните што ќе полетуваат. Со години, производителите на автомобили со интерес го следат авијацискиот сектор и инвестициите се множат, особено во Јапонија. Овде, по Toyota и Honda, и Suzuki реши да стане сериозен играч.

Јапонската компанија инвестираше во SkyDrive Inc., компанија за развој на летачки автомобили и товарни дронови со седиште во Тојота Сити, префектурата Аичи.

Степенот на инвестицијата не е соопштен, но во официјалната белешка се наведува дека „двете компании дополнително ќе го зајакнат своето партнерство, соработувајќи со други инвестициски компании со цел да се стремат кон социјална имплементација на нова мобилност на летечки автомобили“.

Компаниите ќе работат следејќи ја традицијата или поточно основната политика „Шо-Шо-Кеи-Тан-Би“, кратенката од пет јапонски термини што може да се преведе како: „покомпактен, помалку, полесен, повеќе содржина, повеќе уреден“. Ова се концепти во основата на производствената култура на Suzuki, наречена Монозукури.

SkyDrive има за цел да го лансира првиот eVtol 2025, по повод Универзалната изложба во Осака и веќе некое време врши бројни тестови на различни прототипови, еден вид хеликоптери долги 9,4 метри со 12 ротори и кабина за сместување на пилотот и патникот. Максималната дозволена тежина при полетување е 1.100 кг, а батериите, чии спецификации не се откриени, гарантираат опсег од 5 до 10 километри, во зависност од условите, со максимална брзина од 100 км/ч.

За Suzuki, воздушната мобилност претставува друго деловно поле.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK