Раперот Канје Вест лансира сопствен автомобил

ОБЈАВЕНО НА:

Познатиот американски музичар и продуцент Канје Вест најави развој на сопствен теренец наречен Donda Foam Vehicle. И покрај фактот што сè уште нема технички детали за идниот новитет, првата слика од претстојниот проект веќе се појави на интернет.

Мистериозниот автомобил веднаш го привлекува вниманието и наликува на два концептни автомобили развиени во 1970-тите. Креаторот на познатата линија на патики YEEZY West лично работеше на дизајнот на теренското возило.

Единствената слика достапна на интернет е графичка скица на профилот на автомобилот. Концептниот автомобил се одликува со големо ветробранско стакло поделено на делови, како и огромни тркала. Исто така, задните се многу поголеми од предните, а другата необична работа е што автомобилот нема странични прозорци и стандардни врати.

Неговата форма потсетува на прототипот на хечбекот AMC AM Van и футуристичкиот комбе на Volkswagen од 1970-тите. Главниот дизајнер на автомобилот е Стивен Смит, кој има создадено неколку линии на патики, меѓу кои и познатите YEEZY West, како и чевли за New Balance и Adidas. Покрај тоа, раперот рече дека автомобилот ќе се развива во САД.

Можно е иновацијата да добие електричен погон. Со оглед на пријателството на Канје со Илон Маск, компонентите и склоповите од Tesla лесно може да се користат во идниот електричен автомобил. Дополнително, во структурата на каросеријата ќе се користат лесни материјали, вклучувајќи композити и алуминиум.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK