Новиот Џејмс Бонд ќе вози електричен Aston Martin

И во 25. филм за Џејмс Бонд, тајниот агент останува верен на брендот Aston Martin, но овој пат главниот актер во филмот ќе има можност да управува со првиот електромобил на брендот, Rapide E.

Режисерот на филмот, Кери Фукунаги потврди, дека неговиот тим работи заедно со британската компанија, за да го подготви електромобилот за фотографиите и вети дека според сценариот Rapide E ќе се најде „во центарот на неверојатни случувања“.

Електромобилот на Aston Martin е со два електромотори кои управуваат со задните тркала, а општата моќност е 610 коњски сили, а максималниот вртежен момент е 950 Nm. Батеријата е со капацитет од 65 киловатчасови и обезбедува можност за поминување на 322 километри со едно полнење според WLTP. На терминал со моќност од 100 киловати полнењето одзема 40 минути.

Како и секој моќен електромобил Rapide E има импресивни динамички перформанси, а од 0 до 96 милји забрзува за помалку од 4 секунди. Максималната брзина е 250 км/ч. Aston Martin почнува со испорака на Rapide E на своите клиенти во последниот квартал од оваа година.

Во последниот филм за Бонд, агентот 007 вози Aston Martin DB10 – концепциско купе, дизајнирано специјално за фотографиите и составен дел од серијата од десет автомобили.