GM со реклама најави „напад“ на Норвешка – брзо одговорија од Audi и Ford

ОБЈАВЕНО НА:

GM ја објави својата реклама за Супербоул неделава и во него се појавува Вил Ферел со тим чија цел е да ја освои Норвешка и нивната љубовна врска со електрични возила.

Наречен „Нема шанса, Норвешка“, клипот е дизајниран да го промовира планот на GM да воведе 30 електрични возила до 2025 година. Како резултат на тоа, ги претставуваaт претстојните Cadillac Lyriq и GMC Hummer EV.

Клипот започнува со објаснување на Ферел дека Норвешка продава „многу повеќе електрични автомобили по глава на жител од САД“ Ова го разбеснува додека изјавува „Јас нема да се залагам за тоа“.

Иако реакцијата на рекламата е измешана, таа привлече големо внимание во Норвешка благодарение на хаштагот #NoWayNorway на Твитер. Ова ги натера Audi и Ford Norge да одговорат со свои видеа.

Во видеото на Audi, еден човек вози e-tron кросовер и вели „Норвешка е најдобрата земја во универзумот“. Потоа, тој прашува: „Како може да го мразиш ова?“ додека вози во шума покрина со снег.

Возачот на крајот застанува откако во средината на патот пронашол скршен глобус. Ова е директна референца за онаа што Ферел ја удира и му се заглавува на раката во рекламата за Супербоул на GM. Човекот го зема и драматично вели: „Сакате да не удрите со тупаница во лице? Сакате да ни го направите ова? За мене? На светот? Се обидуваме да го спасиме светот “.

Клипот завршува со наслов „Не мрази. Имитирај се “. Потоа истакнува дека Норвешка е водечка земја во светот со електрични возила и Audi e-tron беше најпродаваното ново возило таму минатата година.

Од своја страна, Ford Norge (Форд Норвешка) одговори на претходниот супер тизер за Супербоул на GM, каде Ферел прави ужасен телефонски повик и нарачува пет милиони пици со сардина додека се шегуваше дека Олаф има купон.

Ford одговори со „Извини пријателе. Кога конечно ќе стигнете во Норвешка, вашата пица од ананас ќе биде тука за вас – ќе ви сочуваме залак!“ Твитот беше придружен со видео од Mustang Mach-E како доставува пица на Домино низ целата земја.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK