Volkswagen Amarok е Интернационален пикап на годината

ОБЈАВЕНО НА:

Лесното товарно возило од Volkswagen, со име Amarok е победник на конкурсот за Интернационален пикак на 2018 година (IPUA 2018) и чекори по стапките на својот претходник, кој ја освои истата награда во 2010 година.

„Многу сме благодарни за добиената награда IPUA 2018 и сме задоволни од решението на интернационалното ескпертско жири. Со новиот Amarok ние уште еднаш покажавме слух за она коешто нашите клиенти го сакаат и успавме да постигнеме поголема моќност, како и поголем број на вртежи и подобра прилагодливост на секаков терен“, велат од Volkswagen.

Втората генерација на Amarok е со V6 цилиндричен мотор. Има голем интерес за него, а до крајот на октомври на глобално ниво биле продадени 65.200 возила што е за 13,2 проценти повеќе од истиот период во минатата година.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK