Првиот електричен автомобил на Lamborghini ќе се вика Revuelto

ОБЈАВЕНО НА:

Електрификацијата сè повеќе навлегува во автомобилската индустрија и Lamborghini се подготвува да додаде уште еден член во своето семејство, првиот целосно електричен модел. Првиот автомобил на компанијата може да се вика Lamborghini Revuelto.

На 25 мај, во канцелариите на „Канцеларијата за интелектуална сопственост на Европската унија“ пристигнале барањата за поднесување на интелектуална сопственост за името Lamborghini Revuelto, кое ќе биде заштитено во класите 12 (автомобили и/или електрични автомобили), 9 (електронски компоненти), 25 (облека) и 28 (модели и играчки).

Ако Urus остане бестселер на марката и за да го држи високо спортски дух во блиска иднина, постои и Huracan, а со оглед на тоа што V12 на Aventador ја достигна својата лебедова песна, Lamborghini Revuelto би можел да ги следи формите на GT со распоред 2 + 2, како што беше предвидено во 2019 година од Стефано Доменикали, тогашниот извршен директор на Lamborghini.

Скиците на Grand Tourer им беа прикажани на професионалци веќе пред три години и не е погрешно да се мисли дека тие форми остануваат почетна точка за новото Revuelto.

Сепак, Lamborghini Revuelto во суштина би можел да се потпре на работата што Volkswagen Group ја прави за да и даде живот на новата премиум електрична платформа на своите брендови, која ќе ги види дебитантските Audi A6 e-tron и Porsche Macan EV.

Имајќи предвид дека концептот A6 e-tron беше претставен со двоен електричен мотор способен да испорачува 470 КС и 800 Nm вртежен момент до подлогата, можеме да претпоставиме дека Revuelto ќе ги подигне перформансите на платформата додека го одржува седанот со батерии од 100 kWh.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK