Новиот Jaguar со 5.0 литарски мотор премиерно на 2 декември

ОБЈАВЕНО НА:

На 2 декември на свечена церемонија Jaguar ќе го претстави обновениот F-Type. За таа цел објави кратко тизер видео од кое и не може да се открие многу за изгледот.

Она што веќе подолго време се зборува е дека новиот F-Type би требало да добие V8 бензински мотор односно 4,4 литарски twin-turbo мотор. Станува збор за мотор кој во моментов се користи кај BMW M8 па за очекување тој да ја има истата коњажа од 600 КС.

Тука е и стандаррдниот 5,0 литарски V8 агрегат со компресор, а во понудата останува и 2,0 литарскиот турбо-бензински мотор.

Што се однесува до самиот модел тој за прв пат во понудата на Jaguar беш воведен во 2013 од кога датира и првата, актуелна генерација.

Во продажба ќе се појави во првата половина следната година.
Следете не и на:

24AUTO NETWORK