Ford Edge, обновен, со нов дизајн и со 238 коњски сили (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Обновената верзија на СУВ моделот Edge од компанијата Ford ќе се појави на пазарот до крајот на оваа година, а веќе се познати и првите информации околу ова возило. Автомобилот ќе биде во новото ST ниво, ќе има редица на нови технички решенија за помагање при управувањето, нови мотори и системи за зголемување на комфорот и безбедноста на патот. Во Ford Edge ќе бидат и системи за активна и пасивна безбедност како дејство на системот на сопирачки после сообраќајна несреќа, автоматско предупредување за избегнување на удар, адаптивен круз-контрол и други.

Инфо-комуникацијата и мултимедијата е обезбедена со достапност на системот SYNC 3 со 8-инчен екран чувствителен на допир и луксузен B&O PLAY аудио систем. Засекогаш наполнетата батерија на мобилниот телефон се грижи за системот за безжично полнење, а поврзаноста со бордовиот систем е можна преку Apple CarPlay и Android Auto. Новата верзија на ST-Line ја надградува базата со специјално разработен екстериерен и интериерен пакет, алуминиумски бандажи од 20 цола, интелигентен систем за придвижување на четирите тркала и други.

Ford Edge ќе се нуди и со дволитарски EcoBlue bi-turbo дизелов мотор, кој ќе нуди одличен баланс меѓу динамика и економичност, а топ-верзијата е во ситуација да ја генерира максималната моќност од 238 коњски сили. Слични се и моделите со 150 и 190 коњски сили, а во зависност од модификацијата, предавателната кутија е шестстепена механичка или осумстепена автоматска.

При појавата на пазарот во Европа, Ford Edge ќе се нуди во луксузната верзија Vignale, стилските Titanium и Trend, како и новата ST-Line.

https://www.youtube.com/watch?v=EudrBS2nR4I

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK