Фабриката на Suzuki започнува со производство на летечки автомобили

ОБЈАВЕНО НА:

Skydrive го објави почетокот на производството на летечкиот автомобил SD-05 (eVTOL) во фабриката Suzuki во Јапонија. Така се вели во соопштението на компанијата на 7 март. Производствените капацитети на компанијата во градот Ивата е 100 единици годишно. Skydrive планира да претстави сериски летечки автомобили на Експо 2025, што ќе се одржи следната година во Осака, Јапонија.

Кабината на Skydrive SD-05 е со три седишта, уредот е опремен со 12 електрични мотори и е способен за вертикално полетување и слетување. Максималната брзина е 100 km/h, а опсегот на летот е 15 km.

До 2029 година досегот на летови се планира да се зголеми на 30 километри, а до 2031 година. возилото ќе биде опремено со систем за автономно пилотирање.

Во моментов возилото е во процес на добивање сертификат од Јапонското биро за цивилна авијација (JCAB). Во развојот на летечки автомобили активно се вклучени и производители од други земји. Така, во август минатата година, во кинескиот град Чангша, летечкиот автомобил XPeng X2 тежок 680 килограми го направи својот прв лет, поминувајќи 1,5 километри за четири минути.

 

 

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK