Давидовски со нови бодови во TCR Europe – четврти на првата трка во Германија

ОБЈАВЕНО НА:

Виктор Давидовски освои нови бодови на трката на Нористринг, Германија во првенството на TCR Europe освојувајќи го четвртото место на првата трка. Неговиот клупски колега Франко Џиролами беше третопласиран, со што тимот на Comtoyou Racing го задржа лидерското место во генерален пласман.

Со новите 27 бода, сега Давидовски има 122 во генерален пласман.

Победник на трката е Мајк Холдер кој стартуваше од првото место и го задржа тоа место. Давидовски го задржи и лидерското место во конкуренција на Diamond Cup со новите 25 бода.

Трката ја одбележа и безбедносното возило кое неколку круга беше на патеката уште од почетокот откако инциденти имаа Бути и Ориол, па нивните возила мораше да бидат безбедно отстранети. Потоа трката продолжи, а на едне свиок Давидовски го загуби третото место и падна како четвртопласиран. Зад него беше Франко Џиролами, кој исто така го престигна Давидовски.

Тимската работа им донесе резултат, па на неколку кругови до крај во ист круг и Џиролами и Давидовски го престигнаа Шпанецот Исидор Кајелас. Така двајцата се искачија место погоре освојувајќи важни бодови.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK