Red Bull прави хибриден хиперавтомобил so 1.233 КС што чини 6 милиони долари

ОБЈАВЕНО НА:

Актуелните шампиони во Ф1, Red Bull се доминантни на патеката над ривалите како Ferrari, McLaren и Mercedes AMG, a сега се подготвуваат да го направат тоа и на пазарот на суперавтомобили. Компанијата откри дека работи на хиперавтомобил вреден 6 милиони долари кој ќе биде пуштен во продажба во 2025 година.

Создаден е од легендарниот Ф1 дизајнер на автомобили Адријан Њуи, човекот кој во голема мера е одговорен за изгледот на Aston Martin Valkyrie. Се планира да биде произведен од сестринскиот оддел Advanced Technologies на тимот на Red Bull F1, и болидот го носи кодното име RB17, што сега има смисла за мистериозен јаз помеѓу болидот на компанијата RB16 F1 од 2021 година и името RB18 на сегашниот болид што следеше.

Autocar известува дека автомобилот со карбонска каросерија и затворен покрив ќе има две седишта, и иако е дизајнирана со користење на патеката, потенцијално би можела да биде легална и за возење на патиштата доколку клиентите се доволно луди за да го сакаат тоа. Планирани се само 50 автомобили, секој конструиран во В.Британија па дури и по двојно повисока цена од AMG One или Aston Valkyrie.

Red Bull не дава премногу во однос на техничките детали во оваа фаза, но знаеме дека е придвижуван од твин-турбо V8 и ќе добие систем за обновување на енергијата од F1 за да обезбеди пополнување на вртежен момент.

Autocar тврди дека ќе има 1.233 КС (1.250 КС), вклучително и 148 КС, вклучително и електрична асистенција од 148 КС, што одговара на другите извештаи кои наведуваат дека моќноста на моторот е 1.085 КС (1.100 КС).

Дизајнерот на Red Bull RB17, Адријан Њуи, тврди дека цели на тежина од само 900 кг (1.984 lbs) плус возач, што би го направило RB17 уште полесен од последниот модел Lotus Elise.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK