Hennessey го има најбрзиот автомобил на планетата: Од 0 до 300 км/ч. за 10 секунди (фотогалерија)

ОБЈАВЕНО НА:

Американски Hennessey Atelier го претстави новиот супер автомобил кој може да развие 483 км/ч. Ова го претвора Venom F5 во најбрзиот автомобил на планетата.
Автомобилот е целосно изработен од јаглеродни влакна и користи готови готови компоненти од претходниот Venom GT.

Новиот автомобил Hennessey е опремен со 7,4-литарски твин-турбо V8 мотор со моќност од 1.600 КС и 1762 Нм. вртежен момент. Venom F5 има 7-брзински роботизиран менувач.

Супер автомобилот забрзува од 0 до 300 км/ч. за 10 секунди, со максимална брзина од 483 км/ч. Само 24 возила ќе бидат произведени, со цена од повеќе од 1,6 милиони долари.

Производството на Venom F5 започнува во јануари 2018 година во Тексас. Компанијата планира првите клиенти да добијат автомобил една година подоцна. Досега најбрз автомобил во светот е Bugatti Veyron, кој развива максимална брзина од 431,4 км/ч.

Фотогалерија

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK