Топ-10 најпродавани градски возила во светот

ОБЈАВЕНО НА:

Првите десет месеци од 2017 година донесоа зголемување на побарувачката на градски автомобили (возила со должина до 3.5 метри) и тоа за минимални 0,3 проценти однодно 3,39 милиони примероци.

Најбарано возило од јануари до крајот на октомври е Maruti Alto, кај која е забележа пораст од 4,3 проценти (199.288 коли). Во првата тројка се и Fiat-500 so 0,5 проценти (158.999) и Panda со пораст од 0,7 проценти односно 150.474 автомобили.

Во топ десет се наоѓаат и: Hyundai Grand i10 (+10.7%, 139 125), Chevrolet Spark (-22.8%, 136 671), Maruti Wagon R (-0.4%, 127 934), Ford KA (+26.8%, 127 201), Volkswagen Up (-2.8%, 117 153), Nissan Dayz (+317.8%, 113 641) и Daihatsu Tanto (-8.9%, 112 696).

Следете не и на:

24AUTO NETWORK