Познати финалистите на “Европскиот автомобил на годината” за 2020 година

ОБЈАВЕНО НА:

Организацискиот одбор на “Европски автомобил на годината” ги објави седумте финалисти за наградата за 2020 година.

Жирито составено од стручни новинари од повеќе европски земји за финалисти ги одбра: BMW 1-Series, Ford Puma, Peugeot 208, Porsche Taycan, Renault Clio, Tesla Model 3 и Toyota Corolla.

Добитникот на оваа престижна награда ќе биде објавен на 2 март следната година, традиционално, во рамките на саемот за автомобили во Женева.

За потсетување, минатогодишен добитник на оваа награда беше Jaguar I-Pace кој на второто и третото место ги остави Alpine A110 и Kia Ceed.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK