Ова е автомобилот на годината во Германија за 2020 година

ОБЈАВЕНО НА:

И оваа година, традиционално, во Германија беше доделена наградата German Car of the Year 2020 (GCOTY) за 2020 година.

Жирито составено од новинари специјализиран за автомобилизам оваа награда ја додели на електричниот Porsche Taycan кој заврши на првата позиција пред останатите конкуренти.

Taycan убедливо ја освои првата позиција оставајќи ги зад себе BMW серија 3, Peugeot 208, Opel Corsa и новата Mazda 3.

Ова е втор пат оваа награда да ја добие електричен автомобил. Претходната година истата оваа награда припадна на електричниот Jaguar I-Pace.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK