Најавен електричниот Jeep Wrangler Concept

ОБЈАВЕНО НА:

Во рамки на прославата на јубилејот 80 години од формирањето на компанијата, Jeep објави неколку специјаални верзии. При тоа, Jeep објави и тизер од електричната изведба на моделот Jeep Wrangler.

Истата доаѓа откако претходно беше претставена Wrangler 4xe plug-in hybrid, изведбата, а електричиот Wrangler се очекува да дебитира уште следниот месец, како концептна верзија, а до крајот на годината и во продукциска верзија.

Во однос на дизајнот тој е оној препознатливиот, но недостасуваат технички податоци. Познато е дека ќе биде со второ ниво на автономија, а останатите технички карактеристики се очекува да бидат откриени за време на премиерата на концептот на крајот на март.

Инаку од Jeep најавија дека ќе инсталираат и брендирани полначи на електрични возила и тоа на повеќе атрактивни локации во САД.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK