Mitsubishi има нов претседател

ОБЈАВЕНО НА:

Од Mitsubishi Motors Corporation (MMC) објавија дека Осаму Масуко поднесе оставка откако претседателот на бордот и извршен директор на компанијата, а како причина наведе здравствени проблеми.

Привремено, слободното работно место ќе го преземе Такао Като, кој е член на управниот одбор, а Масуко ќе продолжи како специјален советник во компанијата.

Масуко беше избран за претседател на Mitsubishi motors corporation во 2005 година и низ годините на ова место и како извршен директор.

Тој раководеше со компанијата низ трансформацијата и ја воведе во еко-одговорните производи, вклучително и сите електрични и plug-in хибриди.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK