Jeep го покажа концепцискиот Wrangler Rubicon V8, има 450 коњски сили (ВИДЕО)

ОБЈАВЕНО НА:

Компанијата Jeep рашири информации за новиот концепциски развој на компанијата, Wrangler Rubicon 392.

Основниот акцент е ставен на 6.4-литарскиот, V-образен, осумцилиндричен мотор, кој е во состојба да генерира максимална моќност од 450 коњски сили.

Од Jeep најавуваа дека Wrangler Rubicon 392 Concept, кој е опремен со специјално оптимизирана офроуд суспензија, автоматска осумстепена трансмисија, тематско исполнување на горниот дел и уникатно исполнување на ентериерот, е во состојба да забрза од 0 до 96 км/ч за помалку од пет секунди.

„Ентузијасите на тема Jeep Wrangler не замолија за Wrangler V8 и нашиот нов Wrangler Rubicon 392 Concept докажува дека сме во состојба да го реализираме“, вели Директорот на Jeep Северна Америка, Џим Морисон.

Следете не и на:
[Fancy_Facebook_Comments]

24AUTO NETWORK