Honda Civic без маска

ОБЈАВЕНО НА:

Honda уште минатата година го потврди доаѓањето на новата генерација на моделот Civic. Во меѓувреме се појавија бројни шпиунски фотографии од тестирањето на овој модел, но на истите новиот Civic беше маскиран.

Сега, на интернет се појавија и првите фотографии од овој модел, но без маска. Станува збор всушност за верзијата на Civic наменета за американскиот пазар за која од фотографиите може да се заклучи дека е многу слична со патентираниот диајн кој се појави на почетокот на минатата година.

Оттука, за очекување е и глобалната верзија на Civic 99% да е идентична токму со оваа, кинеска верзија. Оваа верзија е со должина од 4.674 мм, ширина 1.802 мм, висина 1.415 мм и меѓуоскинот растојание од 2.735 мм.

Под хаубата, во Кина ќе се нуди со 1,5 литарски бензински мотор со 134 kW односно 182 КС. Подоцна ќе се појави и хибридната верзија, а R Type верзијата се очекува следната година.

Инаку во текот на оваа година се очекува и премиерата на сериската изведба на Civic моделот кој ќе биде дел од глобалната понуда на јапонскиот производител.

 

Следете не и на:

24AUTO NETWORK