GM може да се врати на европскиот пазар со Cadillac EV и GMC Hummer

ОБЈАВЕНО НА:

General Motors е на работ да вложи сериозни напори за повторно враќање на европскиот континент, бидејќи агенцијата Блумберг објави дека производителот на автомобили сака наскоро да продава електрични возила таму. Gm верува дека дури би можел да го нуди и да го прова големиот GMC Hummer на стариот континент.

Извори од компанијата кои побарале да останат анонимен изјавија дека производителот на автомобили може да започне со извоз на Cadillac Lyriq во Европа. Електричното возило би било полесно да се продава таму бидејќи не мора да помине друг сет на регулативи за емисии.

Бидејќи Cadillac планира да инвестира повеќе само во електрични возила, логиката на GM за воведување на своите возила на европскиот пазар станува само посилна. Брендот соопшти и дека единствените нови возила што ги воведува ќе бидат ЕВ отсега па натаму и дека ќе бидат целосно електрични до 2030 година.

Секако, Европа изгледа и политички и географски подготвена за електрични возила. Норвешка, особено, каде електричните возила се повеќе ги преземаат продажните табели, многу производители на автомобили ја гледаат како важен пазар за зелени возила

Следете не и на:

24AUTO NETWORK