Euro NCAP го прогласи најбезбедното ново СУВ возило

ОБЈАВЕНО НА:

Резултатите добиени од меѓународните тестови на Euro NCAP покажаа дека новото Volvo XC60 е најбезбедниот СУВ во моментов. Ова возило ги доби најдобрите оценки при претставувањето на безбедноста на тестовите на Euro NCAP за 2017 година така што е веќе јасно дека се наоѓа пред конкуренцијата.

Резултатите беа речиси перфектни. Заштитата на возрасните патници е дури 98 проценти, па оттаму XC60 ја добива престижната награда Best in Class.

Кај кросоверите има солидна предност во категоријата Safety Assist и тоа со 95 проценти.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK