Audi се пофали со нов мини кросовер

ОБЈАВЕНО НА:

Во текот на 2020 година СУВ возилата во гамата на Audi ќе се збогати за уште еден автомобил. Најмалиот претставник на семејството Q ќе биде создаден на база на А1, а ова беше соопштено од страна на шефот за маркетинг и продажба на германската компанија Брам Шот.

Audi Q1 ќе ја користи платформата MQB-A0, која лежи во основата на Seat Ibiza и Volkswagen Polo. Најмалиот кросовер од Инголштат ќе биде опремен со бензински и дизел мотори со зафатнтина од 1.0, 1.5 и 1.6 литра.

Q1 најверојатно ќе има и верзија со комбинирано придвижување од типот “мек хибрид” (MHEV). Во моментов ваков систем со мал стартер-генератор, кој помага при забрзувањето и ги намалува расходите.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK