Останал без две нозе, но чека дозвола да вози на „24 часа Леман“ (Видео)

ОБЈАВЕНО НА:

Трките се адреналински спорт во кои не ретко има и несреќи, а понекогаш и со несакани повреди. Лани во април на трка од Формула 4 во Англија се сличи несреќа, на кој амладиот Британец Били Монгер ги загуби двете нозе. Но, неговата желба да биде возач е голема, и не се откажува од неа.

Со голем брзија тој со неговиот болид се удри од позади во друг натпреварувач, а потоа лекарите и пожарникарите цел час се обидуваа да го извлечат од болидот. Во болница му беа ампутирани.

Бидејќи трошоците за лекување биле големи се собирале бројни донации за побрзо рехабилитација на Били, а на тие покани се одзвале и многу познати имиња од светото на автомобилизмот.

Били неодамна наполни 18 години, и сѐ уште во мислите ми се трките. Водеше преговори со ФИА да му се дозволи да се врати на трките, но и возачката дозвола. Минал бројни тестови на симулатор, а веќе седна и во болид на Формула 3 за Carling Racing.

Негоиот сон е да стане возач во Формула 1, но поголем предизвик го очекува во 2020 година на трката „24 часа Леман“. Таму Били со уште двајца други возачи кои исто так абиле тешко повредени во несреќи ќе ја сочинуваат првата постава на инвалиди на тој тест на издржливост.

Следете не и на:

24AUTO NETWORK